70 років на варті єдності вимірювань

У березні цього року ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» відзначив свій 70-річний ювілей. З дня початку його роботи пройшла ціла епоха, в якій метрологія, стандартизація та сертифікація грали не останню роль в забезпеченні зростання і розвитку економіки Запорізького краю.
У 1944 році з початком успішної визвольної кампанії від німецьких окупантів на всій території України розгорнулися масштабні роботи з відбудови промислового та енергетичного комплексу. Один за одним відновлювали роботу заводи, будувалися нові підприємства, зводилися будинки та засівалися поля. Скрізь були потрібні точні вимірювальні прилади, тому виникла гостра потреба в роботах з їх повірки. Багато повірочних установ країни в той час перебували на Уралі і в Сибіру, куди були евакуйовані на початку війни разом з державними еталонами та унікальним обладнанням для метрологічного забезпечення перебазованих на схід стратегічних підприємств. Тепер їх повертали назад, а в деяких областях створювали нові. У цей період, 1 березня 1944 року, у звільненому від німецьких загарбників Запоріжжі і почала свою роботу Державна контрольна лабораторія вимірювальних приладів, нині – ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ».

Відбудована з руїнsizov

Під лабораторію була відведена одна зі споруд по вул. Військоматській. Вона являла собою напівзруйнований будинок, який, можна сказати, по цеглинці був відбудований руками першого начальника лабораторії Дмитра Максимовича Сизова. В архіві підприємства збереглися його рукописні спогади про те, в яких тяжких умовах проходила організація державної повірки вимірювальних приладів на території Запорізької області.
Щоб почати роботу лабораторії, необхідно було доставити з Дніпропетровська самий мінімум повірочного обладнання: зразкову 20-кілограмову гирю, 20-кілограмовий важок ІІІ розряду, зразкові ваги, прес для повірки манометрів, зразковий метр і міри об'єму. Для їх перевезення Дмитру Максимовичу довелося шість разів їздити в Дніпропетровськ на попутках. При цьому, як на околицю Дніпропетровська, так і Запоріжжям, від переправи, яка знаходилася в районі села Розумівка, до вулиці Військоматської, все обладнання він власноруч ніс пішки.
Протягом декількох місяців усі повірочні роботи Дмитро Максимович виконував сам – інших повірників у лабораторії просто не було. Тому під час першого після звільнення від окупації збирання врожаю, йому самому в найкоротші терміни довелося об'їхати всі радгоспи і колгоспи області (а це 23 райони!), щоб повірити ваги, які застосовувалися для обліку зерна. До кінця 1944 року в штаті лабораторії було вже 10 співробітників.

У ногу з промисловим сектором
Протягом усього існування лабораторії, її розвиток відповідав вимогам часу і потребам промисловості регіону. З оснащенням підприємств новим обладнанням освоювалися і нові види повірки. Співробітники лабораторії навіть випускали бюлетень з кресленнями, фотографіями, а також описом способів виготовлення і застосування різних пристроїв, які прискорювали повірку вимірювальних приладів. Цей бюлетень користувався великим попитом серед підприємств і державних контрольних лабораторій в інших областях.
Бурхливий темп розвитку та технічний прогрес у всіх галузях народного господарства викликали нові, більш високі вимоги до організації робіт із стандартизації. Крім метрологічної діяльності лабораторії вимірювальних приладів стали проводити державну реєстрацію технічних умов на виробництво продукції та контролювати дотримання стандартів на підприємствах. Тоді ж у Запорізькій лабораторії почав формуватися фонд нормативних документів, який на сьогоднішній день налічує понад 20 тисяч державних і міждержавних стандартів.
На початку 90-х років, коли український ринок стрімко почав наповнюватись неякісною продукцією і для поліпшення ситуації були необхідні додаткові запобіжні заходи, у підприємства з'явився новий напрямок діяльності – сертифікація, а саме воно отримало назву Центр стандартизації, метрології та сертифікації. Для проведення повного комплексу сертифікаційних робіт на базі Центру були створені випробувальні лабораторії харчової та промислової продукції.
І під час війни, і після неї – в період відновлення народного господарства, в радянські роки і на сучасному етапі метрологія та стандартизація були і є інструментами, що забезпечують якість продукції і розвиток економіки. З часу створення підприємства на ньому трудилося не одне покоління фахівців, і всі вони докладали максимум зусиль для того, щоб не тільки зберегти, а й примножити спадщину, яка роками створювалося їх попередниками.
Простежуючи історію розвитку підприємства , ми на власні очі бачимо, як вона найтіснішим чином пов'язана з розвитком промислового і аграрного комплексу Запорізької області.
Період становлення підприємства пов'язаний з періодом відновлення народного господарства після воєнної розрухи. Необхідно було створити заново і підтримувати постійно єдність мір і вимірювань в сільському господарстві і в промисловості.
З розвитком народного господарства, збільшенням кількості засобів вимірювальної техніки необхідно було збільшити темпи, обсяги виконуваних робіт , підняти їх якість на новий щабель. З'являються нові завдання - контроль якості випущених товарів і послуг, що надаються, отримують свій розвиток стандартизація та сертифікація.
Уповільнення темпів розвитку підприємства було пов'язано з історичними та політичними подіями в Україні.
Проте, в усі періоди розвитку країни, нарощування потужностей у Запорізькій області йшло більш прискореними темпами, ніж в цілому по Україні. Це пояснюється, з одного боку, дещо більшою економічною активністю всього народно - господарського комплексу, а з іншого - знаходженням біля керма керівництва підприємств, установ і організацій області грамотних і ініціативних керівників.

Підприємство сьогодні
На сьогодні Державне підприємство « Запорізький науково – виробничий центр метрології, стандартизації та сертифікації» - це висококваліфікований, компетентний персонал в галузі метрології, стандартизації, оцінки відповідності та сертифікації.

Підприємство має потужну метрологічну службу, яка забезпечує єдність мір і достовірність вимірювань на території Запорізької області.

Відділ стандартизації забезпечує дотримання стандартів на підприємствах області, поводить роботи з розробки технічних умов на виробництво продукції, їх реєстрацію.

Випробувальний центр підприємства акредитований Національним агентством з акредитації відповідно до вимог ДСТУ ISO / IEC 17025-2006. До складу випробувального центру входять випробувальна лабораторія промислової продукції та дорожньо - транспортних засобів, випробувальні лабораторії харчової продукції та продовольчої сировини в м. Запоріжжя та м. Мелітополь. Випробувальний центр проводить сертифікаційні випробування дорожніх транспортних засобів, випробування електроприводів, низьковольтного обладнання, технологічного обладнання для харчової, металообробної та деревообробної промисловостей; органолептичних, фізико -хімічних, радіологічних , мікробіологічних випробувань харчової продукції та продовольчої сировини, визначення ГМО в харчових продуктах, контроль якості зерна.

Орган сертифікації підприємства проводить сертифікацію більше 20 - ти видів продукції та послуг, в т.ч. дорожніх транспортних засобів та їх складових частин, сільгосптехніки, нафтопродуктів, електрообладнання, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, технологічного устаткування для підприємств торгівлі та громадського харчування, промислової продукції, харчової продукції та продовольчої сировини, послуг з тимчасового розміщення та харчування.
Підприємство виконує роботи з оцінки відповідності продукції технічних регламентів : електромагнітна сумісність обладнання , безпеку низьковольтного електричного обладнання , безпеку машин і устаткування.

Одним із завдань підприємства є пропаганда принципів якості серед підприємств регіону, популяризація якісних товарів і послуг та сприяння формуванню загальної культури якості серед споживачів .
І сьогодні висококваліфіковані фахівці підприємства готові продовжити славні традиції попередніх поколінь, вносячи свій істотний внесок в економічний прогрес області.

 

Урочистий захід присвячений ювілею підприємства 

 

IMG 4399 1   
 Урочистий захід, присвячений 70-річчю ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» відкрили молоді фахівці підприємства  Генеральний директор ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» презентує колективу книгу про історію підприємства «Верность традициям – уверенность в будущем»…
   
Начальник сектору повірки засобів вимірювальної техніки (м. Мелітополь), член Мелітопольського літературного об'єднання ім. Павла Ловецького, автор поетичних збірок "Одкровення" (1994 р.), "У країні почуттів" (1998 р.), "Світ моєї душі" (2002 р.)  В.О. Розов вітає колектив своїм новим поетичним творінням  Привітання коллективу підприємства головою ради ветеранів  І.К. Куликом
Працівники підприємства нагороджені грамотами та подяками за високі проказники  при виконанні виробничих завдань    
Ви знаходитесь тут:ГоловнаІНФОРМАЦІЙНА ПОЛІТИКААрхів новин70 років на варті єдності вимірювань

Використання матерiалу цього сайту
можливе тiльки з посиланням на джерело

Повідомлення та інформацію про факти корупційних дій та інших зловживань службовим становищем з боку працівників ДП «Запоріжжястандартметрологія» Ви можете надавати за тел. +38 061 233-05-64, +38 061 220-01-69


Розроблено у 2014