Перевіряємо якість меду

Мед - це продукт переробки медоносними бджолами нектару або паді, що представляє собою солодку ароматичну рідину або закристалізовану масу.

Натуральний мед є не тільки лише цінним продуктом харчування, але і володіє яскраво вираженими лікувально-дієтичними і профілактичними якостями.

Мед розрізняють: а) по медоносам (джерелам збору), б) за способом отримання, в) по консистенції (густоті), г) за кольором і д) за смаком і запахом.

Існує безліч різних класифікацій сортів меду, але в основному його прийнято групувати за наступними показниками:

За джерелами збору мед буває квітковим і падевим. До квітковому відноситься мед, що виробляється бджолами з нектару - солодкої сиропообразной рідини, яка збирається з квіток рослин. Падевий мед бджоли виробляють з солодких виділень, що збираються з листя і стебел рослин.

За способом добування мед може бути стільниковим, секційним, пресованим і відцентровим.
Стільниковий мед знаходиться в воскових стільниках.
Секційний мед - це стільниковий мед, укладений в спеціальні секції, стінки яких виготовляють з тонкої фанери або харчової пластмаси.
Пресований мед отримують тільки в тому випадку, коли не представляється можливим відкачати його на медогонці. До такого меду відносять звичайно мед, зібраний бджолами з вересу.
Відцентровий мед - це мед, відкачаний зі стільників на медогонці. Цей повинен бути проціджений через волосяне сито для видалення шматочків воску, прополісу (бджолиний клей) та інших сторонніх домішок.

Залежно від виду походження відомі види меду, які не можна вважати натуральними. До них відносять цукровий мед, мед з плодово-ягідних соків, вітамінний і штучний. Їх необхідно розглядати як фальсифікати натурального продукту.
Цукровий мед є продуктом переробки бджолами цукрового сиропу.
Мед з солодких плодово-ягідних соків виходить бджолами в той час, коли немає нектарного хабара, і бджоли беруть сік зі зрілих ягід малини, винограду, вишні та ін.
Вітамінний та лікувальний мед бджоли виробляють з цукрового сиропу з додаванням сиропів і соків, багатих вітамінами (чорносмородиновий, морквяний і ін.).
Штучний мед виходить з цукру без ролі бджоли. Для приготування штучного меду в цукровий сироп додають маленька кількість лимонної кислоти і нагрівають.

За консистенцією мед може бути рідким або кристалізований (у побутовому середовищі такий мед називають зацукрованим).

За органолептичними показниками визначаються ступінь прозорості, колір, смак, аромат, консистенція, кристалізація, ознака бродіння (закисання) та механічні домішки.

Хімічний склад меду. Бджолиний мед - один з найскладніших природних продуктів, у складі якого виявлено більше чотирьохсот різних компонентів. Слід зазначити, що хімічний склад меду непостійний і залежить від виду медоносних рослин, з яких зібраний нектар; грунту, на якому вони виростають; погодних і кліматичних умов; часу, що пройшов від збору нектару до витягання меду із стільників; термінів зберігання меду. Однак основні групи речовин у складі меду постійні. Мед складається з води (16 - 21%) і сухих речовин, серед яких переважають цукру (до 75%).

Вуглеводи. Це основні речовини, що входять до складу меду (95 - 99% сухої речовини). До складу квіткового меду входять 3 види цукрів: виноградний цукор (глюкоза), плодовий (фруктоза) і частково очеретяний (сахароза).

Азотисті речовини. Представлені в основному білковими і небілковими сполуками. Вони надходять в мед з квітковим пилком і секретом залоз бджіл. Білкових сполук у квіткових медах знайдено від 0,08 до 0,4%.
Найбільш вивчений фермент меду - діастаза, активність якої виражають в одиницях Готі (за прізвищем дослідника, який розробив один з перших методів визначення активності цього ферменту в меді). Діастазне число коливається в широких межах - від 0 до 50 од. Готі. Диастазное активність - показник перегріву меду (коли руйнуються ферменти та інші біологічно активні речовини), а також тривалості його зберігання (при зберіганні меду більше року активність діастази знижується до 35%).
До азотсодержащим речовинам, виявленим в меді, відносять також алкалоїди. Алкалоїди дуже отруйні. Багато алкалоїди в малих дозах володіють лікарським дією. Можливо, деякі лікувальні властивості меду пояснюються вмістом в ньому алкалоїдів.

Кислоти. У всіх медах міститься близько 0,3% органічних і 0,03% неорганічних кислот.
Від наявності кислот залежать аромат і смак меду, його бактерицидні властивості.

Мінеральні речовини. Мед як природний продукт за кількістю зольних елементів не має собі рівних. У ньому виявлено близько 40 макро- і мікроелементів, проте набір їх у різних медах різний. У меді містяться калії, фосфор, кальцій, хлор, сірка, магній, мідь, марганець, йод, цинк, алюміній, кобальт, нікель та ін. Деякі мікроелементи знаходяться в меді в такій же концентрації і такому ж співвідношенні один з одним, як і в крові людини. Подібність мінерального складу крові і меду обумовлює швидке засвоєння меду, його харчові, дієтичні і лікувальні властивості.

Вітаміни. Мед містить вітаміни, хоча і в дуже невеликих кількостях. Проте вони мають величезне значення, оскільки знаходяться в сприятливому поєднанні з іншими дуже важливими для організму речовинами. Джерела вітамінів в меді - нектар і квітковий пилок. У 100 г меду виявлені наступні вітаміни, мкг: тіамін (вітамін В1) - 4 - 6; рибофлавін (вітамін В2) - 20 - 60; пантотенова кислота (вітамін В3) - 20 - 110; піридоксин (вітамін В6,) - 8 - 320; нікотинова кислота - 110 - 360; біотин (вітамін Н) - у середньому 380; ніацин (вітамін РР) - 310; токоферол (вітамін Е) - 1000; аскорбінова кислота (вітамін С) - в середньому 30 000. Проте зазначене кількість вітамінів в меді слід вважати орієнтовним, оскільки воно залежить в основному від наявності в ньому квіткового пилку.

Вода. Зрілий мед містить від 15 до 21% води. Вологість меду залежить від його зрілості, умов зберігання, часу збирання нектару, кліматичних умов у сезон медозбору, співвідношення цукрів, виду тари. У меді з підвищеною вологістю створюються сприятливі умови для бродіння, що тягне порчу меду. Тому вологість меду - один з головних показників його якості.

Зміст пилку в меді незначно, але вона збагачує його вітамінами, білками, мінеральними речовинами. Встановлено, що в кожному меді міститься не один вид пилку, а декілька. Проте мед вважається монофлерним - каштановим, соняшниковий, якщо пилок одного з цих рослин становить не менше 45% загального змісту; гречаним, конюшини, липовим, рапсовим, люцернового - не менше 30%.

Мікрофлора. У меді мікрофлора представлена приблизно 40 видами грибів і осмофільних дріжджів. Вони потрапляють в мед з нектаром, з повітря і іншими шляхами. Кількість їх не регулюється. У 1 г меду міститься в більшості випадків в середньому близько 1 тис. таких організмів, а в окремих медах - від 10 тис. до 1 млн. клітин дріжджів і від 30 до 3 тис. клітин цвілевих грибів.

Мед, що містить падь, значно відрізняється за хімічним складом від квіткового меду. У ньому більше азотистих речовин (майже в 2 рази) і тростинного цукру (при меншій кількості інвертованого цукру). Особливо багато в падевом меді декстринів і мінеральних солей (в 3 - 4 рази більше, ніж у квітковому).
Властивості натурального меду обумовлені біологічною природою меду і його складним хімічним складом. До основних властивостей меду відносять кристалізацію, бродіння, гігроскопічність теплоємність, теплопровідність, електропровідність, в'язкість, щільність, оптичну активність, і ін. Крім того, він володіє бактерицидними, лікувальними і дієтичними властивостями.

Однак отримання натурального бджолиного меду пов'язано зі значними матеріальними витратами. Високі ціни на натуральний мед роблять його дуже привабливим об'єктом фальсифікації.
Фальсифікований - це такий мед, в який додані різні харчові та кормові засоби для збільшення його маси (меляса бурякова і крохмальна, глюкоза, цукор тростинний і штучно інвертований, крохмаль, борошно, солодкі фруктові соки, желатин), або він отриманий в результаті підгодівлі бджіл цукром.
Одним з основних фальсифікатів меду з'явився цукор, посилилася можливість забруднення меду пестицидами, засобами, що застосовуються для лікування бджіл, і питання про чистоту і справжності реалізованого меду постало особливо гостро.
Природно, що кожен покупець віддає перевагу купити мед високої якості, з яскраво вираженим смаком і ароматом, для цього й необхідно проведення лабораторних досліджень. Вони призначені для того, щоб захистити покупців від неякісного, фальсифікованого меду.

Вичерпну відповідь на запитання чи мед натуральний, чи фальсифікований можуть дати лише у спеціально оснащеній лабораторії.

Випробувальна лабораторія харчової продукції та продовольчої сировини ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» проводить дослідження меду для визначення оцінки його якості за основними показниками у відповідності їх ветеринарно-санітарним вимогам. Оцінка якості натурального бджолиного меду проводиться відповідно до вимог ДСТУ 4497:2005 "Мед натуральний. Технічні умови", який поширюється на мед, що заготовлюється і реалізовується у різних торгових підприємствах усіх форм власності.
Висококваліфіковані фахівці випробувальної лабораторії харчової продукції та продовольчої сировини нашого підприємства допоможуть визначити якість Вашого продукту за органолептичними показниками:
- колір
- смак
- аромат
- консистенція
- кристалізація
- ознаки бродіння (скисання)
- механічні домішки.
за фізико-хімічними показниками:
- масова частка води
- масова частка сахарози
- дістазное число
- вміст гідроксиметил-фурфуролу (ГМФ)
- кислотність
- вміст проліну.

Після проведення лабораторних досліджень складаються протоколи випробувань та звіти про результати лабораторної перевірки.

Якщо вам потрібна перевірка меду на якість та консультація спеціалістів, звертайтеся за телефоном: (061) 289 98 75.
Начальник лабораторії – Тарасенко Оксана Євгенівна.

Також на мед, як і на будь-яку іншу продукцію, можна отримати сертифікат відповідності. Сертифікація меду в системі сертифікації потрібна у випадках, коли виробник хоче підвищити свої реалізаційні можливості, зарекомендувати себе на ринку товарів і послуг позитивно, а також для залучення нових клієнтів або бізнес-партнерів. Добровільно отриманий документ свідчить про сумлінність виробника (постачальника), тому дуже цінується на вітчизняному ринку. Наявність такого документа може стати відмінною підмогою для швидкого розвитку організації, а також просто необхідно для участі в різних тендерах і при прийомі державних замовлень.

Щоб дізнатися більш детально про сертифікацію меду, звертайтеся до управління сертифікації промислової, харчової продукції та електрообладнання  нашого Підприємства за телефоном
(061) 220 01 68, де фахівці допоможуть Вам у вирішенні найскладніших сертифікаційних питань, проведуть консультацію, допоможуть зібрати необхідний пакет документів, провести лабораторні випробування і отримати документ, що підтверджує якість меду, а також будь-який інший продукції.

Ви знаходитесь тут:ГоловнаІНФОРМАЦІЙНА ПОЛІТИКАДо відома СПДПеревіряємо якість меду

Використання матерiалу цього сайту
можливе тiльки з посиланням на джерело

Повідомлення та інформацію про факти корупційних дій та інших зловживань службовим становищем з боку працівників ДП «Запоріжжястандартметрологія» Ви можете надавати за тел. +38 061 233-05-64, +38 061 220-01-69


Розроблено у 2014