Повірка – крок до якісної медицини

uziДаним яких медичних приладів можна довіряти? Якими для пацієнта можуть бути наслідки застосування неточного діагностичного обладнання? Чи контролюється в медичних закладах потужність впливу терапевтичних апаратів? На ці та інші питання, що стосуються точності медичних приладів, відповідають фахівці ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ».

Сьогодні під час медичного обстеження пацієнтів застосовується широкий спектр діагностичного обладнання, опираючись на покази якого лікарі ставлять діагноз та призначають лікування. Тому дуже важливо, щоб ці прилади не помилялись і видавали достовірний результат проведених вимірювань. Неточність діагностичного обладнання може не лише обернутися проти пацієнта зайвими матеріальними витратами, а й зашкодити його здоров’ю.

В.о. заступника генерального директора з питань метрології та метрологічної діяльності Тамара Гузь:

У медичній практиці для виявлення у пацієнтів різноманітних захворювань і патологій широко застосовуються апарати УЗД. Вони дають можливість отримати інформацію про найменші зміни у стані людського організму і виявити захворювання на ранніх стадіях розвитку, що значно полегшує подальше лікування. Проте це можливо лише за умови, що прилад знаходиться у справному стані і всі його датчики видають достовірний результат. В іншому випадку апарат УЗД може визначити неправильні розміри органів чи тканин, що призведе до постановки помилкового діагнозу і як наслідок – до безрезультатного лікування. Коли ж чутливість чи роздільна здатність ультразвукових приладів не відповідає нормам, лікар може взагалі не побачити захворювання, наприклад, таке як пухлина чи невеликі камені у нирках, і не проведе своєчасне лікування. Це стосується не лише апаратів УЗД, а й іншої діагностичної техніки, зокрема томографів, електрокардіографів, пульсових оксиметрів, аудіометрів і т.д. Щоб і пацієнти медичних закладів і самі лікарі були захищені від негативних наслідків застосування неточного медичного обладнання, чинним законодавством передбачена його обов’язкова періодична повірка, проведення якої підтверджується свідоцтвом про повірку.

Без приладів медичного призначення сьогодні неможливо уявити не тільки діагностику захворювань, а й власне саме лікування.Фізіотерапевтичні та рентгенівські апарати, дефібрилятори, інкубатори для новонароджених, апарати гемодіалізу, штучної вентиляції легенів, ультразвукової, лазерної, УВЧ і СВЧ терапії – всі ці прилади не підлягають обов'язковій періодичній повірці, так як за своїм функціональним призначенням не є засобами вимірювальної техніки. Однак вони мають або нормовані технічні характеристики (вихідні параметри), або вбудовані вимірювальні канали, постійний контроль яких є обов'язковою вимогою Мінздраву України та експлуатаційних документів на таке обладнання.

Начальник відділу повірки засобів вимірювальної техніки електричних і радіо величин Ігор Жданов:

Відхилення вихідних параметрів таких апаратів від нормованих значень може негативно впливати на лікування пацієнтів.Візьмемо, наприклад, апарати УВЧ і СВЧ терапії, які здійснюють тепловий вплив високочастотними коливаннями на органи людини. Якщо рівень вихідної потужності цих апаратів недостатній або взагалі вихідна потужність відсутня, то не буде досягнутий лікувальний ефект. З іншого боку, при перевищенні вихідної потужності на пацієнта буде здійснений занадто сильний вплив, що може привести до пошкодження здорових тканин організму. Якщо в ході реанімаційних заходів дефібрилятор буде впливати на серце пацієнта недостатнім імпульсом електричного струму, це може коштувати йому життя. У випадку з рентгенівськими апаратами головним фактором ризику є завищена доза іонізуючого опромінення. Чинне законодавство обмежує дозволену дозу опромінення пацієнта при рентгенодіагностичних та радіаційних процедурах і встановлює необхідність контролю та обліку доз, отриманих ним в процесі діагностики або лікування. Зробити ж знімок необхідної для постановки діагнозу якості і не нашкодити пацієнту зайвим опроміненням можна тільки вибравши оптимальні фізико-технічні параметри апарату. А це можливо тільки за умови постійного контролю радіаційних характеристик рентгенівських апаратів та своєчасного виявлення відхилень їх показників від встановлених норм. Головна мета періодичного контролю вихідних параметрів всіх медичних приладів, які не належать до засобів вимірювання, але мають нормовані технічні характеристики, – виключити можливість прихованої відмови устаткування, тобто ситуації, коли прилад працює неправильно, але його датчики цього не показують. За результатами контролю видається протокол вимірювань, з яким може ознайомитися будь-який пацієнт.

Періодичному контролю вихідних параметрів підлягають і різні джерела ультрафіолетового випромінювання, які застосовуються в медустановах. Це бактерицидні лампи, призначені для дезінфекції лікувальних і операційних приміщень, лампи для затвердіння пломбувальних матеріалів в стоматології, ультрафіолетові установки у фізіотерапевтичних кабінетах, у тому числі й ті, що використовуються для фототерапії – солярії. При цьому останні широко застосовуються не тільки в лікувальних цілях, а і в косметологічних – для отримання засмаги. Безпека ультрафіолетового випромінювання в соляріях безпосередньо залежить від кількості, потужності та якості ламп, які в ньому застосовуються.

Начальник відділу повірки засобів вимірювальної техніки механічних величин Юрій Ярощук:

Відвідування соляріїв пов'язане з серйозними ризиками для здоров'я людини, оскільки надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання провокує розвиток таких захворювань, як рак шкіри і катаракта очей. Тому інтенсивність випромінювання повинна бути максимально контрольованою. Не повинні використовуватися лампи, що виробили свій ресурс, так як вони пропускають шкідливі для нашого організму короткохвильові ультрафіолетові промені(UVC). У солярії обов'язково повинен бути журнал обліку використання ламп. Однак, на жаль, в більшості приватних соляріїв, що не належать до медичних установ, ні облік часу напрацювання ламп, ні контроль вихідних параметрів самої установки не проводяться. Такі солярії становлять потенційну небезпеку для споживачів.

Підсумовуючи все вищезазначене, хочеться закликати керівників медичних установ не нехтувати періодичною повіркою і контролем вихідних параметрів приладів, що застосовуються у сфері охорони здоров’я. Це не тільки реалізація принципу «не нашкодь», а й репутація медичної установи!

Ви знаходитесь тут:ГоловнаІНФОРМАЦІЙНА ПОЛІТИКААрхів новинПовірка – крок до якісної медицини

Використання матерiалу цього сайту
можливе тiльки з посиланням на джерело

Повідомлення та інформацію про факти корупційних дій та інших зловживань службовим становищем з боку працівників ДП «Запоріжжястандартметрологія» Ви можете надавати за тел. +38 061 233-05-64, +38 061 220-01-69


Розроблено у 2014