Причини і наслідки проведення неточних геодезичних вимірювань

geodezГеодезичні вимірювання сьогодні затребувані практично в усіх галузях народного господарства. Їх результати застосовуються в навігації, сейсмології, при вивченні руху земної кори, допомагають прогнозувати землетруси, поширення пожеж, затоплення територій, є основою для створення карт і планів. Пересічні ж громадяни ближче знайомі з так званою прикладною геодезією. Ці вимірювання використовуються при визначенні площі сільськогосподарських угідь, земельних відводів, веденні земельного кадастру, а також в будь-якому з видів будівництва, будь-то дороги, мости, канали, житлові будинки, виробничі будівлі, трубопроводи або ж лінії електропередач. Така різноманітність вирішуваних завдань і сфер застосування вимагає від геодезичних вимірювань високої якості і точності.

Перш, ніж споруджувати міст або зводити будинок, потрібно прив'язати проект до конкретної місцевості, врахувати особливості поверхні, нахил і т.д., тому геодезичні вимірювання є невід'ємною частиною будівельних робіт. З їх допомогою проекти будинків і споруд переносяться з креслень на місце будівництва, розраховуються обсяги необхідних матеріалів, ведеться контроль за дотриманням геометричних параметрів конструкцій. Геодезисти супроводжують будівництво на всіх його етапах: від вирівнювання ландшафту і розбивки осей майбутньої будівлі до здачі його в експлуатацію. Спостерігають, роблять контрольні заміри і за необхідності вносять корективи. Неточності при геодезичних розбивках і контролі зведення конструкцій знижують якість будівельних і монтажних робіт, що нерідко веде до переробок і, як наслідок, до збільшення їх вартості та зриву термінів введення споруди в експлуатацію. Також це може стати причиною відхилення споруди відносно поверхні землі і через деякий час на її стінах і фундаменті з'являться тріщини та руйнування. Будинок почне кренитися, як Пізанська вежа, а потім і зовсім може обвалитися. А це не лише втрата для людей, що там проживають, свого дому і майна, а й численні людські жертви.

Жителі приватного сектору при підключенні газу чи оформленні права власності на землю стикаються з необхідністю проводити «геодезію» ділянки. Здебільшого під цим поняттям мається на увазі такий вид геодезичних робіт, як топографічна зйомка. Це передбачає обмір розмірів земельної ділянки, визначення його рельєфу і об'єктів, які на ньому знаходяться. Якщо, наприклад, на земельній ділянці планується будівництво будинку, а геодезист неточно визначить межі цієї ділянки, в результаті чого зведена будівля виявиться частково або повністю на чужій землі, приватного забудовника можуть чекати тривалі судові розбирання з сусідами. Подібні проблеми можуть з'явитися і при оформленні права власності на ділянку.

Основа геодезії – це вимірювання кутів і відстаней. Все інше – це обчислення на основі цих вимірювань, які дозволяють визначити координати об'єктів і висоту точок земної поверхні. У цьому і полягає головна суть роботи геодезиста. Він вимірює територію, обчислює координати місцевості і складає карти, якими потім користуються автомобілісти, геологи, будівельники… Для успішної реалізації завдання з винесення в натуру або визначення точок споруди необхідно володіти методикою виконання геодезичних робіт і мати точні геодезичні прилади – тахеометри, нівеліри, теодоліти, далекоміри, GPS приймачі і т.д. Тому всі організації, що займаються будь-яким видом будівництва, вимірами в галузі геодезії, або виконують топографо-геодезичні роботи з метою проектування і будівництва повинні мати геодезичні підрозділи і бути технічно оснащеними на достатньому рівні. Сучасне обладнання, програмне забезпечення дозволяють швидше і зручніше вирішувати поставлені перед геодезистами завдання. При цьому згідно з чинним законодавством усі прилади, які застосовуються при виконанні геодезичних робіт, підлягають обов'язковій періодичній повірці. У випадках виникнення будь-яких відхилень на етапах проведення робіт або нестиковок, що призвели до створення аварійної ситуації, варто спочатку перевірити наявність документів, які підтверджують точність приладу, і тільки потім з'ясовувати компетентність фахівців, що виконують роботи. Прилади можуть застосовуватися в будівництві та проведенні геодезичних робіт виключно за наявності свідоцтва про метрологічну повірку, яке є гарантом придатності обладнання.

Щоб уникнути вищенаведених проблем, радимо тим, хто збирається вдатися до послуг геодезистів, перевіряти наявність свідоцтв про повірку приладів, що застосовуються у ході робіт, а організаціям, що надають послуги в галузі геодезії – не забувати контролювати правильність показань геодезичних приладів шляхом їх періодичної повірки.

Ви знаходитесь тут:ГоловнаІНФОРМАЦІЙНА ПОЛІТИКААрхів новинПричини і наслідки проведення неточних геодезичних вимірювань

Використання матерiалу цього сайту
можливе тiльки з посиланням на джерело

Повідомлення та інформацію про факти корупційних дій та інших зловживань службовим становищем з боку працівників ДП «Запоріжжястандартметрологія» Ви можете надавати за тел. +38 061 233-05-64, +38 061 220-01-69


Розроблено у 2014